How to brew Green Tea

Ako variť zelený čaj

Zelený čaj je známy pre svoj bohatý obsah katechínov, ktorý má protirakovinové vlastnosti, a antioxidantov, ktoré pomáhajú spomaľovať proces starnutia. Konzumácia jednej až dvoch šálok denne môže prispieť k dlhovekosti a vitalite, ktorá pripomína tibetských mudrcov. Zatiaľ čo mnohí si uvedomujú výhody zeleného čaju, len málo z nich rozumie správnemu spôsobu varenia a vychutnávania si ho.

Slabému nálevu chýba chuť, zatiaľ čo príliš silný môže zhorknúť. Studený čaj zvyšuje koncentráciu toxického guanínu, čím sa blahodarný nápoj mení na škodlivý. Poďme sa ponoriť do správnej techniky varenia zeleného čaju a kľúčových postupov, ktorým sa treba pri príprave čaju vyhnúť.

Ako variť čínsky zelený čaj – tipy pre milovníkov čaju

Vysokokvalitný čínsky čaj využíva vynikajúce suroviny a zriedka obsahuje arómy, s výnimkou odrôd s prírodnými jazmínovými kvetmi. Tento čaj sa nikdy nebalí do vrecúšok, pretože je príliš cenný na to, aby sa skryl. Ponúka viac výhod ako zmesi na masovom trhu, takže jednoduché zaliatie vriacou vodou nepomôže. Pre lahodnú šálku čaju je potrebný rafinovanejší prístup.

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť umenie varenia zeleného čaju z Číny. Tieto tipy možno použiť na akúkoľvek vysokokvalitnú odrodu čaju.

Ak chcete dosiahnuť najlepšiu chuť, vôňu a výhody:

  • Používajte vodu bez drsných nečistôt, ktoré môžu pokaziť chuť čaju. V ideálnom prípade používajte mäkkú pitnú vodu, pramenitú vodu, filtrovanú alebo balenú vodu, ale vyhnite sa minerálnej vode. Ak nie je k dispozícii iná možnosť, môžete použiť vodu z vodovodu, ale najprv ju nechajte chvíľu odstáť.
  • Uistite sa, že voda je pri prvom vare. Varnú kanvicu vypnite, akonáhle uvidíte, že sa na povrchu tvoria malé bublinky, a nenechajte vodu vrieť príliš dlho.
  • Nechajte vodu mierne vychladnúť. Jednou z hlavných zásad „ako správne variť zelený čaj“ je nepoužívať vriacu vodu. Kanvicu nechajte stáť 5-10 minút, kým voda nedosiahne teplotu 75-80 stupňov Celzia.
  • Predhrejte si čajový riad. Poslúži vám akákoľvek kanvica: sklo, porcelán, keramika alebo hlina. Vypočítajte vhodný objem na základe počtu ľudí. Ak máte napríklad troch účastníkov a každý má misku s objemom 100 ml, čajník by mal obsahovať 300 ml čaju.
  • Varte v krátkych nálevoch. Na rozdiel od európskeho spôsobu niekoľkominútového lúhovania čaju Číňania používajú krátke, opakované lúhovanie. Ak ste v čínskom zelenom čaji nováčikom, postupom času sa túto techniku ​​naučíte, ale používanie čajníka môže tento proces zjednodušiť. Pridajte čajové lístky do vnútornej komory, zalejte vodou, zatvorte veko a lúhujte potrebný čas. Potom stlačením vypúšťacieho tlačidla nalejte nálev do vonkajšej komory, z ktorej sa dá ľahko nalievať do pohárov. Filter zadrží listy pre ďalšiu infúziu. Jedna porcia sa môže lúhovať 5-7 krát, v závislosti od množstva čaju a odrody.
  • Nálev úplne sceďte. Po každom naliatí sa uistite, že v kanvici nezostala žiadna voda. V opačnom prípade čaj prepadne a zhorkne.

Dodržiavaním týchto pokynov môžete uvariť akúkoľvek odrodu takmer na úrovni čínskeho čajového majstra, čím si zaistíte lahodný a prospešný výsledok.

Ako variť zelený čaj – pokyny krok za krokom

Keď prejdete k vareniu, pamätajte na predchádzajúce tipy:

1. Varte vodu, kým sa neobjavia malé bublinky. Nechajte 5-10 minút vychladnúť. Najlepšie je naliať ho do termosky, aby sa udržala požadovaná teplota počas celého čajového sedenia.
2. Čajník, gaiwan alebo čajník oparte vriacou vodou. Môžete tiež ohriať poháre alebo misky.
3. Do kanvičky pridajte suché čajové lístky. Množstvo závisí od odrody; popisy produktov zvyčajne uvádzajú proporcie. Zvyčajne je to 4-8 gramov na 100-250 ml. Môžete však experimentovať. Postupom času sa naučíte perfektný spôsob prípravy vášho obľúbeného zeleného čaju, vrátane správneho množstva a času lúhovania pre ideálnu chuť.
4. Zalejeme vodou len toľko, aby zakryla listy. Ihneď sceďte, ale nie do pohárov – prvý nálev sa nepije. Používa sa na opláchnutie a mierne naparenie listov.
5. Znova nalejte vodu, zatvorte veko kanvice a lúhujte 15 sekúnd. Potom môžete naliať do pohárov a piť. Tento postup opakujte niekoľkokrát. Upravte silu podľa svojej chuti. Pre silnejší nálev lúhujte dlhšie; pre ľahší čaj sceďte rýchlejšie. S každým nálevom mierne predĺžte čas lúhovania, ale dbajte na to, aby nálev nezhorkol.

Ako správne piť zelený čaj

Platí jedno prísne pravidlo – zelený čaj, ako každý iný čaj, by sa mal konzumovať iba čerstvo uvarený. Nenechajte ho vychladnúť a ak sa na povrchu objaví film, ihneď ho zlikvidujte. Studený čaj zvyšuje koncentráciu guanínu, čím riskuje toxický účinok namiesto toho, aby poskytoval výhody.

Pre zvýšenie kofeínu zvoľte odrody s veľkými listami ako Tai Ping Hou Kui alebo Longjing, ktoré obsahujú viac kofeínu. Vyhnite sa však pitiu silného čaju neskoro večer. Dietológovia odporúčajú nekonzumovať viac ako štyri šálky denne.

Teraz, keď už viete, ako uvariť lahodný zelený čaj a ako ho správne piť, si môžete naplno vychutnať jeho výhody. Ešte jeden tip – nebojte sa experimentovať s nálevmi. Po niekoľkých čajových sedeniach sa z vás stane čajový guru, ktorý dokáže oceniť každú nuansu, odmerať dokonalé množstvo čajových lístkov a pripraviť nálev, ktorý zapôsobí na vašich hostí.
Späť na blog

Zanechať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené.